Prunele uscate au calităţi deosebite

23/01/2020

Prunele uscate în mod natural şi neafumate, depăşesc conţinutul de antioxidanţi al fructelor de pădure. O singură prună uscată conţine aceeaşi cantitate de vitamine şi minerale cât un pumn de afine.

Acestea conţin fier, calciu, potasiu, seleniu, vitaminele A, B şi C, iar antioxidanţii protejează celulele organismului de actiunea nocivă a radicalilor liberi, care stau la originea bolilor cardiovasculare, neurodegenerative şi a cancerului.

De asemenea, prunele sunt indicate în prevenirea şi în tratarea anemiei feriprive, a cărei cauză este lipsa de fier din organism. O sută de grame de prune conţin 210 mg de potasiu, un mineral esenţial pentru o bună funcţionare a inimii. Mai multe studii au arătat că potasiul previne hipertensiunea arterială şi scade riscul de infract.

Pe lângă toate acestea, datorită acidului propanoic pe care îl conţin fibrele insolubile din prune, ajută şi la scăderea colesterolului “rău” din sânge, responsabil pentru unele afecţiuni ale inimii.