Cum poţi avea un sistem imunitar puternic iarna

12/12/2018

Sistemul imunitar este pus la grele încercări pe timp de iarnă. Frigul, dar şi virusurile care se întâlnesc la tot pasul ne pot crea probleme serioase de sănătate.

Pentru a stimula imunitatea, renunță urgent la alimentele procesate, făcute în laboratoare și fabrici.

Alege să cumperi alimente în starea lor naturală și gătește-le acasă, fie că e vorba de carne, lactate sau legume și fructe.

De asemenea, este important să consumi nuci şi seminţe ca gustare. Sunt bogate în vitamina E, care ajută corpul să lupte cu bacteriile şi virusurile.

Dacă reuşeşti să introduci în rutina ta zilnică şi câteva minute de mişcare atunci sistemul tău imunitar va fi greu de ‘’doborât’’.