Acest fruct întăreşte imunitatea şi favorizează scăderea în greutate

28/08/2018

Papaia este sursă bogată de vitaminele A, B, C şi E, minerale precum magneziu, calciu şi fosfor, conţine papaină, o enzimă care favorizează sistemul digestiv, fibre solubile şi antioxidanţi.

Datorită componentelor sale nutritive, papaia este recomandată  persoanelor cu diabet zaharat, dar şi celor care se confruntă cu constipaţie şi probleme digestive în general.

Datorită conţinutului ridicat de vitamina C, papaia acoperă aproape dublul dozei zilnice recomandate. În plus, vitamina C este unul dintre cei mai puternici antioxidanţi pe care natura îl oferă. Prin consumul de papaia, persoanele cu diabet işi întăresc sistemul imunitar, previn cancerul, încetinesc procesul de îmbătrânire prematură şi deteriorarea celulară rezultată din daunele produse de radicalii liberi. De asemenea, este îmbunătăţită vederea şi sănătatea inimii.

De asemenea, acest fruct stimulează pierderea în greutate. Spre exemplu, diabeticii trebuie să aibă mare grijă cu numărul de kilograme pe care-l au. Datorită numărului mic de calorii şi nivelului mare de fibre solubile, este curăţat colonul şi îmbunătăţită digestia, prevenind inflamaţia şi retenţia de lichide.