Cum poţi scăpa de durerile de stomac?

19/08/2019

Specialiştii ne aduc la cunoştinţă faptul că majoritatea durerilor de stomac şi intestine îsi au originea în proasta digestie a alimentelor pe care le mâncăm. S-a dovedit că digestia deficitară are o influenţă dăunătoare nu numai asupra tubului digestiv, dar si asupra sistemului nervos, care controlează şi dirijează activitatea tuturor organelor din organismul omului.

Iată câteva dintre cele mai eficiente metode naturale prin care poţi scapa de durerile de stomac:

Consumă ceai de muşeţel

Prin acţiunea sa sub formă de antiinflamator (de exemplu, mucoasa stomacului poate deveni inflamată ca urmare a gastritei comune, cauzată de bacterii) şi prin relaxarea muşchiului neted al traiectoriei digestive superioare, muşeţelul poate ajuta la ameliorarea durerii de stomac. Atunci când se relaxează muşchiul neted, contracţiile care împing alimentele prin sistemul tău digestiv se diminuează şi reduc durerea provocată de crampe şi spasme.

Apa de orez protejează stomacul

După cum îi spune şi numele, apa de orez este practic apa rămasă după gătirea orezului. Aceasta acţionează demulcent, ceea ce înseamnă că este o substanţă care ameliorează inflamaţia, formând un fel de barieră liniştitoare pe mucoasa stomacului.

Menta nu trebuie să-ţi lipsească din casă

Ceaiul de mentă (sau menta, în general) poate ajuta la relaxarea muşchilor stomacului. De asemenea ajută la îmbunătăţirea fluxului de bilă, ceea ce te va ajuta să digeri alimentele în mod corespunzător. Acest lucru este util în special dacă suferi de indigestie sau de balonare.

Bea apă caldă cu lămâie

În cazul în care problema ta este indigestia, o cană de apă caldă cu lămâie ajută foarte mult. Nivelul ridicat de aciditate stimulează producerea de acid clorhidric care dizolvă produsele alimentare. Prin creşterea cantităţii de HCL care se produce, se va spori şi digestia de-a lungul timpului, dezvoltând un ritm sănătos. Vei obţine cu această ocazie şi un bonus al hidratării, care va menţine sistemul digestiv într-o stare de perfectă funcţionare.

Consuma ceai de rădăcină de ghimbir

Ghimbirul conţine substanţe chimice naturale numite gingerols şi shogaols. Aceste substanţe chimice pot ajuta la relaxarea musculaturii netede, cum ar fi muşchiul traseului intestinal şi prin urmare, ameliorează crampele stomacale sau durerile de stomac colic. Rădăcina este de asemenea ideală pentru ameliorarea stărilor de greaţă, care poate provoca la rândul lor dureri de stomac.

Seminţele de fenicul sunt ideale pentru stomac

Indigestia este una dintre cele mai cunoscute probleme ale stomacului, iar în acest caz, seminţele de fenicul te vor ajuta deoarece conţin anetol, un ulei volatil care poate stimula secreţia de sucuri digestive pentru a ajuta la funcţionarea corectă a digestiei. De asemenea poate ajuta inflamaţia şi reducerea durerilor cauzate de aceasta.