Scapă de constipaţie consumând acest aliment banal

20/03/2019

Constipaţia este un simptom, nu o boală. Aceasta este o tulburare care apare la un număr mare de pacienţi, în special la femei şi vârstnici.

În ultimii ani, medicii au raportat o creştere a numărului persoanelor suferind de constipaţie cronică. Numai în Germania, spre exemplu, mai bine de 30% din populaţie suferă de această problemă.

Conform cercetătorilor, cartofii copţi ar putea fi o metodă eficientă de luptă împotriva constipaţiei, asociată cu sindromul colonului iritabil.

În urma unui studiu efectuat pe aproximativ 400 de pacienţi ce sufereau de sindromul colonului iritabil, oamenii de ştiinţă au descoperit că un consum regulat de cartofi copţi a redus aproape cu jumătate severitatea simptomelor de constipaţie.

Deşi nu s-a stabilit cu claritate cauza acestui fenomen, specialiştii consideră că un rol important ar putea fi jucat de fibrele şi amidonul din cartofi. Conform altor studii, coaja cartofilor este una dintre cele mai bune surse de fibre.