Persoanele supraponderale sunt predispuse durerilor de cap

10/02/2020

Cercetătorii au realizat un studiu in care au remarcat că persoanele supraponderale au un risc de două ori mai ridicat de a suferi de dureri de cap, spre deosebire de cele care au o greutate normală.

La această cercetare au participat 3862 de persoane, cu vârsta medie de 47 de ani. La începutul studiului, participanţii au răspuns la mai multe întrebări despre obiceiurile lor alimentare, despre greutate, dar şi frecvenţa cu care sufereau dureri de cap.

De specificat este faptul că dintre participanţi, 1.044 erau supraponderali sau obezi, iar 188 sufereau ocazional sau episodic de dureri puternice de cap. Cele aproape 200 de persoane supraponderale aveau în medie, 14 zile pe luna in care sufereau de migrene.

Studiile anterioare au arătat că există o asociere directă între greutatea în exces şi apariţia durerilor de cap. Cu toate acestea, nu se ştia dacă obezitatea poate fi asociată şi cu episoadele frecvente de migrene. Schimbările hormonale, dar şi medicamentele pe care le iau persoanele obeze pentru diferitele afecţiuni pot provoca episoadele dese de dureri de cap, susţin cercetătorii.

Aceştia mai sunt de părere că alegerile alimentare sănătoase, dar şi cele privind stilul de viaţă pot ajuta la ameliorarea acestor neplăceri.