Home  /  Boli   /  Băile galvanice tratează nenumărate afecţiuni fizice

Băile galvanice tratează nenumărate afecţiuni fizice

Băile galvanice reprezintă o formă de terapie bazată pe curent electric. Procedura de electroterapie, folosită în medicina fizică şi recuperatorie, este un procedeu care are ca agent terapeutic curentul electric continuu, cu o tensiune de 50-60 volţi, dar de intensitate slabă. Curentul este aplicat prin intermediul unor electrozi de carbon, care sunt scufundaţi în cuve pline cu apă. Pacientul introduce membrele superioare sau inferioare sau toate cele patru membre în cuvă, în jur de 15-20 de minute.

Baile galvanice sunt folosite în fizioterapie în principal pentru terapia durerii de origine nervoasă sau musculară, în insuficienţa venoasă cronică, atrofii musculare după imobilizări prelungite, dar fi pentru tratarea diferitelor afecţiuni reumatismale.

Tratează articulţiile

Bolile degenerative ale articulaţiilor şi ale coloanei pot fi tratate cu ajutorul curenţilor diadinamici. Tratamentul poate ajuta la înlăturarea senzaţiei de durere şi la îmbunătăţirea circulaţiei. În acest caz, curenţii diadinamici au rol analgezic şi pot trata vânătăile şi edemele. Pentru tratarea afecţiunilor articulaţiilor mai sunt recomandate şi băile galvanice. Tratamentul constă în combinarea apei cu un curent electric uşor, astfel prin corpul pacientului trecând curentul de intensitate scăzută. Băile galvanice sunt indicate şi în tratarea artritei degenerative şi inflamatorii.

Amelioreaza durerile de spate

Simpla durere de spate, cauzată de statul pe scaun la birou, fie poziţia din timpul condusului poate fi tratată cu ajutorul curenţilor interferenţiali. Această terapie are efectul unui micromasaj, prin aplicarea câtorva tampoane asupra zonelor dureroase ale pacientului. Astfel durerea este înlăturată, iar circulaţia oxigenului prin ţesutul afectat este îmbunătăţită. Şi durerile din zona cefei pot fi tratate cu ajutorul acestei terapii.

Tratează reumatismul

Baia Stanger reprezintă combinarea dintre baia caldă relaxantă şi folosirea electroterapiei uşoare. Cu ajutorul terapiei Stanger sau băii hidroelectrice pot fi tratate afecţiunie precum cele reumatice, paraliziile şi tulburările circulatorii periferice. Curentul electric acţionează asupra întregului corp, accelerând circulaţia sângelui din piele şi muşchi. Direcţia curentului poate fi reglată, în funcţie de zona afectată a pacientului.

Afecţiuni ce pot fi tratate cu ajutorul procedurilor de electroterapie: hematoamele, artrita, contuziile, întinderile musculare, spondiloza, discopatia, durerile postoperatorii etc.