Home  /  Boli   /  Ţigările electronice pot cauza insuficienţă respiratorie

Ţigările electronice pot cauza insuficienţă respiratorie

Ţigările electronice s-au dorit a fi o alternativă mai sănătoasă la fumatul clasic, dar cazurile şi studiile din ultimii ani nu confirmă acest lucru. Mai mult, cercetătorii nu se pot pronunţa în ceea ce priveşte efectele pe termen lung, întrucât fumatul ţigărilor electronice, sau vapingul, este un obicei relativ nou.

Spre exemplu, o tânără de 18 ani din Pennsylvania a fost spitalizată cu insuficienţă respiratorie după doar trei săptămâni de vaping, care, conform medicilor, a cauzat în mod direct această condiţie. Medicii au precizat că insuficienţa respiratorie a fost cauzată de o reacţie alergică la chimicalele din vaporii pe care îi inhala.

Tânăra în cauză a mers la spital după ce a început să tuşească, să aibă dificultăţi de respiraţie şi dureri la plămâni. Fata avea astm şi alergie la nucile braziliene, dar simptomele nu prezentau acţiunea acestor condiţii.

Starea ei s-a agravat atât de rău încât tuburile au trebuit introduse în plămâni prin piept pentru a drena fluidul care se acumula. După ce s-a exclus posibilitatea unei infecţii, adolescentei i s-a administrat un steroid care să inhibe sistemul imunitar în cazul unei reacţii alergice severe.

Chiar dacă este un caz izolat, specialiştii avertizează cu privire la pericolele ţigărilor electronice. De asemenea, alte studii au arătat că există şi alte motive de îngrijorare, precum natura substanţelor utilizate pentru arome care poate fi periculoasă pentru sistemul imunitar.