Home  /  Boli   /  Implantul dentar trebuie evitat în anumite situaţii

Implantul dentar trebuie evitat în anumite situaţii

Există anumite afecţiuni care pot contraindica tratamentul prin implant dentar. Medicii susţin faptul că, în general, este important ca pacientul să fie sănătos clinic pentru ca organismul să reziste tratametului prin implant dentar.

Specialiştii afirmă că există afecţiuni care influenţează procesul normal de vindecare postoperator şi care pot compromite implantul dentar în perioada de osteointegrare. Cu toate acestea, afecţiunea sau boala unui pacient nu contraindică total tratamentul prin implant dacă boala este ţinută sub control prin tratament şi medicaţie corespunzătoare.

Afecţiuni care contraindică tratamentul prin implant dentar:

• Aritmie;
  • Angina pectorală;
  • Reumatismul poliarticular;
  • Bolile metabolice necontrolate;
  • Bolile endocrine (acromegalie, afecţiuni ale tiroidei, obezitate);
  • Administrarea de corticosteroizi;
  • Seropozitivitatea (HIV);
  • Unele afecţiuni psihice (anxietate, agitaţie, epilepsie);
  • Sarcina şi alăptarea.

De asemenea, mai pot fi luate în considerare:

Fumatul excesiv – acest viciu scade densitatea osoasă (calitatea osului în care se inserează implantul) şi întârzie vindecarea. Deşi fumatul nu reprezintă o contraindicaţie absolută, poate complica lucrurile în perioada de osteointegrare, fiind întâlnită o rată de eşec mai mare la fumători.

Vârsta pacienţilor – nu se tratează prin implant dentar pacienţii care nu au încheiat perioada de creştere a oaselor maxilare, cum ar fi băieţi cu vârsta cuprinsă între 18-19 ani şi fete cu vârsta cuprinsă între 16 – 17 ani. Nu există o limită superioară, tratamentul prin implant fiind ideal şi pentru pacienţii înaintaţi în vârsta, purtători de proteze dentare mobile.