Home  /  Boli   /  Embolismul pulmonar – cauze, simptome şi tratament

Embolismul pulmonar – cauze, simptome şi tratament

Embolismul pulmonar este un blocaj total sau parțial al arterei pulmonare sau a uneia dintre ramurile ei de către un embolus migrat local prin circulația sangvină. Acesta oprește circulația sângelui, iar dacă nu este tratat se poate ajunge chiar la moartea pacientului din cauza unui infarct pulmonar.

Este greu de diagnosticat, dar descoperită din timp, afecțiunea poate fi vindecată complet. Embolusul este format dintr-un cheag de sânge, iar în cazuri se întâmplă să aibă în componență fragmente detașate dintr-o placă de aterom, un grup de celule canceroase, o bulă de aer, cristale de colesterol sau microorganisme, precum microbi și paraziți. Cheagul de sânge ia naștere cel mai adesea în rețeaua venoasă profundă a membrelor inferioare. În unele cazuri, cheagul de sânge se poate dezlipi de la locul de formare și poate circula prin sânge până ajunge într-un vas mai strâmt care nu-i permite să treacă mai departe. În aceste situații se formează deobicei trombembolismului pulmonar.

Cauzele apariției embolismului pulmonar

Cheagul de sânge se poate forma în următoarele situații:

– Leziuni ale peretelui vasului sangvin

– Încetinire a vitezei de circulație a sângelui

– Stare de hipercoagulabilitate

Alți factori de risc:

– Boli genetice: deficit de factor 5 Leyden, antitrombina 3, proteinele C, S, sindromul antifosfolipidic

– Operație pe șold, micul bazin, genunchi, abdomen

– Politraumatismele

– Fractură de col femural

– Imobilizare îndelungată în spital după intervenții neurologice, pneumonie, insuficiență cardiacă, infarct miocardic, hemiplegie

– Boală pulmonară cronică obstructivă, boli hematologice

– Tratamentul cu anticoncepționale sau hormoni, sarcină, nașterea

– Călătorii lungi cu avionul

– Fumatul

– Cancerul

– Obezitatea, hipertensiunea arterială, diabetul zaharat

– Vârsta înaintată

Simptome

Simptomele specifice embolismului pulmonar pot include:

– Dificultăți de respirație

– Ritm neregulat sau mai rapid al inimii

– Durere în piept sau disconfort, care de obicei se agravează cu o respirație adâncă sau tuse

– Anxietate

– Tuse cu sânge

– Tensiune arterială foarte scăzută, amețeli sau leșin

Tratament

Asistența medicală imediată este necesară pentru tratarea embolismului pulmonar. În cazurile severe, în care este pusă în pericol viața pacientului, există medicamente numite trombolitice care pot dizolva cheagul. Alte medicamente, numite anticoagulante, pot fi prescrise pentru a preveni formarea cheagurilor. Unele persoane sunt nevoite să urmeze toată viața tratament cu medicamente pentru a preveni formarea cheagurilor de sânge.