Home  /  Boli   /  Cancerul mamar în stare avansată poate fi tratat

Cancerul mamar în stare avansată poate fi tratat

Cancerul mamar este cel mai frecvent dintre toate tipurile de cancere la femei și reprezintă principala cauză de deces prin cancer la femeile europene. Se estimează că una din nouă femei din Europa va face, la un moment dat în viață, cancer de sân dar aceste estimări variază de la o țară la alta.

Medicii specialişti ne aduc însă veşti extraordinare, reuşind să vindece în totalitate o femeie cu cancer de sân în formă avansată. Aceştia au sporit puterea sistemului imunitar al femeii pentru ca acesta să lupte cu tumorile.

Specialiştii notează faptul că este pentru prima dată în istorie când un pacient în stadiu avansat a fost tratat cu succes printr-o formă de imunoterapie care utilizează propriul sistem imunitar al pacientului pentru a găsi şi distruge celulele canceroase care s-au format în corp.

Femeia, în vârstă de 49 de ani, a fost selectată pentru noua terapie radicală după o serie de runde de chimioterapie care nu au dat rezultate, în încercarea de a opri tumoarea din a se răspândi dinspre sânul drept către ficat şi alte organe. La acel moment, medicii îi dădeau trei ani te trăit.

Medicii care au tratat-o la Institutul Naţional de Cancer din Maryland, SUA, susţin că răspunsul pacientei la tratament a fost remarcabil, deoarece terapia a distrus celulele canceroase, ea fiind sănătoasă de doi ani de zile.

Reuşita oferă speranţe milioanelor de oameni din lumea întreagă care suferă de cancer de sân şi de alte forme precum cancer de ovare şi cancer de prostată, care se tratează foarte greu sau deloc.