Home  /  Uncategorized @ro   /  Atenţie! Această plantă terapeutică este capabilă să anuleze efectul anticoncepţionalelor

Sunătoarea sau pojarniţa, cum mai este ea cunoscută în popor, gingaşa plantă medicinală cu gust plăcut şi atât de accesibilă, este un adevărat miracol al naturii. Aceasta are multiple virtuţi terapeutice, fiind utilizată în medicina populară românească pentru tratamentul unor afecţiuni ale ficutului şi tubului digestiv.  În Occident aceasta este prescrisă adesea pentru tratarea anxietăţii şi a stărilor depresive uşoare şi moderate.

Oamenii de ştiinţă au descoperit însă un aspect surprinzător. Aceştia ne avertizează că tratamentul cu sunătoare slăbeşte efectul pilulelor şi al implanturilor contraceptive, putând duce la apariţia unor sarcini nedorite.

Spre exemplu, organizaţia Medicines and Healthcare products Regulation Agency din Marea Britanie a înregistrat 19 cazuri în care se bănuieşte că sunătoarea ar fi interacţionat cu contraceptivele hormonale, ducând la sarcini neplanificate în 15 dintre aceste cazuri, iar în alte 4 cazuri au apărut sângerări menstruale neregulate.

De asemenea, această plantă reduce efectele medicamentelor imunosupresoare, ceea ce ar putea determina respingerea unor transplanturi.

În general, pe prospectele contraceptive orale şi implanturile anticoncepţionale sunt înscrise texte ce recomandă pacientelor să nu ia remedii fitoterapeutice, deoarece acestea ar putea reduce efectul tratamentului, însă medicii ar trebui să reînnoiască aceste sfaturi atunci când prescriu asemenea tratamente pacientelor.

Pe unele pachete de preparate ce conţin sunătoare sunt menţionate, de asemenea, posibilele ei efecte negative, în ceea ce priveşte interacţiunea cu alte medicamente, însă pe piaţă circulă multe produse neautorizate care nu sunt însoţite de această informaţie.

Deocamdată nu se ştie dacă sunătoarea reduce şi efectul dispozitivelor contraceptive intrauterine („sterilet”), însă specialiştii încercă să afle acest lucru.