Home  /  Boli   /  Inteligenţa artificială poate prezice şansele de supravieţuire a pacienţilor spitalizaţi

Echipa companiei Brain Medical folosește un nou tip de algoritm de inteligență artificială pentru a face predicții despre probabilitatea de deces în rândul pacienților spitalizați.

O lucrare publicată în revista Nature detaliază modul în care algoritmul său predictiv a folosit seturi de date vaste pentru a determina dacă pacienții aflați în tratament vor supraviețui, în două spitale diferite.

Pentru a prezice mortalitatea pacienților, creierul medical Google a dat informații corecte în 95% din cazuri în primul spital și 93% corecte în cel de-al doilea spital.

Specialiştii au constatat că aceaste date sunt mult mai exacte decât modelul predictiv tradițional. Aceste modele au depășit performanțele tradiționale și modelele predictive utilizate clinic în toate cazurile. Experţii consideră că această abordare poate fi utilizată pentru a crea previziuni precise și o varietate mai mare de scenarii clinice.