Medicii iţi dezvăluie cum îşi protejează inima

25/03/2015

Te-ai intrebat vreodata cum au grija de sanatatea lor cei care iti ofera sfaturi medicale? In cadrul unui studiu recent, medicii au explicat cum au grija de sanatatea inimii lor.

Medicii care au participat la Congresul National Bolile Cronice Netransmisibile (organizat sub egida Academiei Romane, sectia de Stiinte Medicale, Bucuresti) au devenit respondenti in cadrul unui studiu despre obiceiurile alimentare in reducerea riscului cardiovascular.

Medicii au fost invitati sa raspunda la cateva intrebari menite sa releve informatii despre tipurile de alimente pe care acestia le consuma pentru a avea grija de sanatatea inimii lor.

Mai mult, cu ajutorul unei aplicatii speciale, recomandata de Federatia Mondiala a Inimii, care ia in calcul principalii factori de risc pentru sanatatea inimii, o parte din medicii chestionati si-au calculat varsta inimii. Cu aceasta ocazie, 69% dintre ei au aflat ca au o inima mai tanara decat varsta lor cronologica.

Intrebati care este, in opinia lor, cea mai eficienta schimbare in alimentatie, in scopul reducerii riscului cardiovascular,95% dintre respondenti au afirmat ca schimbarea cea mai eficienta este inlocuirea partiala a grasimilor saturate si trans cu grasimile polinesaturate Omega 3 si Omega 6.

Medicii respondenti au marturisit, de asemenea, care este “pacatul” alimentar pe care il fac cel mai frecvent. 40% dintre acestia au spus ca obisnuiesc sa mai cedeze tentatiei dulciurilor.

Cand vine vorba de alimentele grase, doar 15% dintre medicii respondenti consuma unt sau grasimi animale. Acestia prefera mai degraba uleiurile vegetale (70%), pestele (77%) sau margarinele tartinabile.

Respondentii aleg margarine tartinabile de calitate. Mai mult, 93% dintre medicii chestionati declara ca ar recomanda o margarina de calitate ca parte a unei alimentatii destinate mentinerii colesterolului in limite normale.

La studiul dezvoltat de Becel au participat 370 de medici specializati in diferite domenii, participanti la Congresul National Bolile Cronice Netransmisibile. Medicii au raspuns la o serie de intrebari legate de alimentatia lor in vederea reducerii riscului cardiovascular.

Sursa : http://www.feminis.ro/